Grandville – Bryan Talbot

Grandvile je jeden z mála komiksů, před kterým byl i v českých médiích pořádný hype, což je věc, u nís v čechách, velmi často nevídaná. Česká televize si na to vyčlenila dokonce i několik minut na svém vysílacím kanále ČT24, kde byl i rozhovor s Václavem Dortem, šéfem nakladatelství Comics Centrum. Ze začátku mi bylo trošku divné, že se o komiks zajímá česká televize a další média. No do doby, než jsem si jej přečetl…

Grandvile je zváštní a vyjímečný tím, že namísto lidských postav používá postavy zvířat a dokáže je velice trefně situovat do jejich charakterových vlastností. Jako že liška, ještěrka, krokodýl jsou ti zlí, kočky jsou zde popisovány jako tanečnice a sexuální pracovnice apod. To příběhu velice pomáhá a mě osobně to přišlo více srozumitelné než klasické kreslení lidí:)

Další vysvětlivkou může být, že pojmem Grandvile se zde mýslí Paříž a zároveň i pocta J.J. Grandvile, což byl francouzský karikaturista, který se proslavil právě překreslováním lidských vlastností zvířatům.

Nyní již můžeme volně přejít k příběhu. Ten se zabývá vyšetřovaním vraždy, kterou dostane na starosti inspektro Scotland Yardu LeBrock. Případ, který se zpočátku jeví jako jasná sebevražda se rozběhne do celostátního spiknutí. Ze začátku jsem v množství postav a hlavně v poměrech, kdy Anglie padla pod nadvládou Francie, toršku ztrácel, ale v průběhu knihy se vše začne pomalu rozjasňovat.

Příběh bych zde opravdu nerad prozrazoval, je velice rozsáhlý, čtivý a zajímavý. Jediné co mě poněkud zarazilo, byla brutalita již zmíněného inspektrora LeBrocka, který k fyzickému mučení při vyslýchání, nebo zabití po něm, nechodí daleko. Ale je to asi holt stará policejní škola.

S kresbou souvisí hned dvě věci. Jak již bylo zmíněno, většina zde přítomných postav jsou zvířata a navíc je příběh stylizován do steam-punkového prostředí. Jakkoliv se můžete obávat náročnosti na nakreslení těchto faktorů, mohu vás hned ujistit, že kresba je opravdu nádherný a vydařená. Dlouho se mi nestalo, abych si prohlížel obrázek po obrázku s takovým zájmem. Kresba perfektně střídá políčka s rozmáznutým či jednobarevným prostředím zaměřeným na postavy s políčkami, kde je pozadí vykresleno do nejposlednějšího detailu.

Kresba je pro mě osobně nejlepší, jakou jsem kdy prozatím v komiksech viděl. Hodně se mi líbí použití zvířat místo lidí a hlavně steam-punk je jasná volba.

Pokud bych měl shrnout mé dojmy z knihy, nebudou jiné než perfektní. Příbeh je opravdu interesantní, kresba dokonalá.
Nemůžu si pomoct a dám 100%!

100%

Tato slideshow obsahuje JavaScript.

Knihu můžete zakoupit na eshopu Comics Centra v brožované verzi za 209,- (http://www.comicscentrum.cz/grandville-broz.html), ale i ve verzi vázané za 419,- (http://www.comicscentrum.cz/grandville-vaz.html).

Reklamy

~ od Slash on 20.11.2011.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: